Top Eleven-Taktik Tavsiyeleri

Top Eleven-Taktik Tavsiyeleri

Günümüz oyun sektöründe birçok oyun ve oyun türü mevcuttur. Bu farklı oyun türleri içinde herkesin oynadığı bir oyun türü ise spor oyunlarıdır. Spor oyunları araba – motor – kaya yarışları, basketbol, voleybol, tenis, golf ve futbol oyunlarından oluşmaktadır. Spor oyunları içinde ise en çok ilgi gören oyunlar futbol oyunlarıdır. Futbol oyunu denildiği zaman akla iki şey gelir. Herkes bunu PES – Fifa olarak yorumlar. Bu iki oyun grubu taraftarları arasında hep bir tartışma, hangisinin daha iyi olduğunu kanıtlama ve diğer oyunu kötüleme çabası vardır. Bir taraf diğerinden daha gerçekçi olduğunu iddia ederken, diğer taraf ise grafikler ve arayüz ile ön plana çıkmaya çalışır. Genel olarak bakıldığında ise hepsi kendi dallarında oldukça başarılı olan ve iyi satış rakamları elde eden oyunlardır. Bunların içinde de en gerçekçi olan Football Manager’ dır. Çünkü takım ve oyuncu yönetimine verilen detaylar, takım dizilişini ayarlarken gösterilmesi gereken özen, transfer dönemleri, oynanılan maça göre değişen zorluk seviyesi, rakibin yapay zekası gibi bir çok etken, Football Manager’ ın bu 4 oyun içinde tam bir simülasyon olmasını ve en gerçekçi olarak kalmasını sağlamıştır. Top Eleven ise bu gerçekçi simülasyon olarak adlandırdığımız FM’ nin online olarak oynanabilen bir benzeridir. Takım yönetimi, ekonomik durumlar, oyuncu ilişkileri gibi durumların hepsi, FM ile benzerlikler göstermektedir. Bazı Taktiksel Tavsiyeler Top Eleven taktik tavsiyelerine başlamadan önce, takımınızı mevkilere uygun sayıda oyuncu alarak kurduğunuzu varsaymaktayız.

Top Eleven taktik tavsiyelerinde baz alınabilecek bazı koşullar vardır. Bu koşullar şunlardır:

• Rakibin size karşı olan seviyesi: Rakip sizden güçlü, güçsüz ve ya sizle aynı seviyede güçte olan bir kadroya sahip olabilir.

• Maç içindeki skor durumu: Yukarıdaki 3 farklı rakip türünden birine karşı durum galip, mağlup durumda olabilir ya da maç berabere de olabilir.

• Dakika: Maçın ilk yarısı bitmek üzere olabilir ya da final düdüğüne 15 dk kalmış olabilir. Bu taktiksel savaşta çok önemli bir unsurdur. En iyi senaryodan, en kötü senaryoya doğru Top Eleven taktik tavsiyelerine başlayalım.

• En iyi senaryoda, güçsüz bir rakibe karşı öndesiniz ve 15 dk gibi bir süre kalmış. Yapmanız gereken önemli oyuncularınızı oyundan alarak dinlenmelerini sağlamak. Ayrıca takımı geriye yatırarak kontra atak ile karşı atağa çıkmayı da bekleyebilirsiniz.

• Güçsüz bir rakibe karşı geridesiniz ve ilk yarı bitmiş. Eğer var ise güçlü oyuncularınızı devre arasında kadroya dâhil edip, saldırgan bir oyun anlayışına geçin. Bu taktik ayrıca berabere olan durumlarda da geçerlidir.

• Güçsüz rakibe karşı mağlup durumdasınız ve 15 dk kalmış. Rakibin yorgun oyuncuları olan bölgelere karşı yedekten skoru değiştirebilecek oyuncular alın ve orta sahanızı sağlam tutarak ileride baskı kurun.

• Eşit seviyedeki rakibe karşı öndesiniz ve 15 dk kalmış. Oyuncularınızın temposunu düşürün ve top çevirme oyununa geçin. Rakibi oyundan soğutun.

• Eşit seviyedeki rakibe karşı maç geridesiniz ve dakika 45. Etkili olabilecek olan oyuncularınızı oyuna alın ve dengeli bir atak taktiğine geçin. Çok ileri gitmeniz durumunda karşı ataktan gol yiyebilirsiniz. Beraberlik durumlarında ise aynı taktiği uygulayabilirsiniz fakat bu sefer kontra atak ile rakibi üzeriniz çekip karşı atak ile gol atabilirsiniz.

• Güçlü rakibe karşı geridesiniz. Eğer dakikalar daha erken ise, gol atmak için çok abartmadan biraz atak oynayabilirsiniz. Son dakikalarda ise kaybedecek bir şey olmadığı için tam gücünüzle saldırmanız iyi bir taktiktir.

• Güçlü rakibe karşı berabere bir skor var ve dakika 45. Top çevirme şansınız çok fazla olmayacağı için, eğer defansınız güçlü ve hızlı oyuncularınız var ise, kontra atak en ideal taktiktir. Rakip maçı çevirmek için size saldıracaktır. Açığını bulduğunuz an öne geçme şansınız var.

• Güçlü rakibe karşı öndesiniz ve dakika 15. Rakip gücüne güvenerek sizin yorulmanızı beklemeyi deneyebilir. Top çevirmeyi deneyin. Fakat savunmanızı sıkı tutun. Son dakikalara kadar bu skoru korumayı başarırsanız, rakibiniz paniklemeye ve tüm gücü ile size saldırmaya başlayacaktır. Böyle bir durumda ise ileride bırakacağınız 2 adet hızlı oyuncu ile güzel kontra ataklar sayesinde bir gol daha bulma şansınız bile olabilir.

Esas Olan İyi Taktiktir Rakibiniz ne kadar güçlü olursa olsun, oyunu iyi analiz edip, rakibinizin açıklarını bulmanız, size müthiş bir avantaj sağlayacaktır. Rakibin bu açıklarını en uygun anlarda kullanarak, kaybettiğiniz bir maçı çevirebilir, ve ya liderliğinizi garantileyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken güçlü rakiplere karşı çok abartı taktikler kullanmamaktır. Tabi eğer son dakikalar ise kazanmak için her şeyi deneyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Top Eleven Nasıl Oynanır başlıklı makalemizde Top Eleven Nasıl Oynanır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir