Top Eleven Saha Dizilişleri Nasıl Olmalıdır

Top Eleven Saha Dizilişleri Nasıl Olmalıdır

Top eleven, online bir menajerlik oyunudur. Nordeus tarafından 2010 yılında geliştirilmiş ve ilk olarak Facebook üzerinden oynanmıştır. Daha sonraları bir çok sosyal medya platformunda oynansa da en sonunda uygulamaları çıkartılmıştır. Oyun, sosyal ortamlar için futbol oyunlarının yönetim eksikliğini gidersin amacıyla piyasaya sürülmüştür. Bu oyun ile kendi amblemi oluşturabiliyor, takımlar kurabiliyor ve turnuvalar düzenleyebiliyorsunuz. Aynı zamanda kendi kulübünüzle önemli liglerde mücadele edebiliyorsunuz.
Gerek gerçek hayatta oynanılan maçlarda gerekse top eleven oyununda saha dizilişi çok önemlidir. Bu yazımızda sizlere top eleven saha dizilişleri nasıl olmalıdır? sorusunun cevaplarını vermeye çalışacağız. Öncelikle oyuna yeni başlamışsanız kendinize en iyi taktiği ve saha dizilişini belirlemek için oyuncularınızı tanımaya çalışın. Oyuncular neler yapabilir, hangi taktiği kullanabilir ve ligi ilk 7’de bitirmek için neler yapılabilir diye strateji geliştirmeye çalışın. Takımınız için ideal dizilişi bulduktan sonra boş olan bölgelere transfer yapın. Biraz para ve token kazandıktan sonra oynamak istediğiniz diziliş ve taktiği seçebilirsiniz.

 

En uygun diziliş hangisidir?
Öncelikle oyuncuların bize ve kendilerine sık sık sorduğu top eleven saha dizilişleri nasıl olmalıdır sorunun cevabını gelin hep birlikte inceleyelim. Olayın aslına bakılırsa her takımın ligin %80lik bir kısmında oynaması gereken sabit bir taktiği olmalıdır. Oyuncuların birbirleriyle oynayıp birbirlerini tanıdıkları, takım dizilişlerine alıştıkları bir oyun çok daha verimli olacaktır.
Kadro oluşturmak için nelere dikkat edilmelidir?
Lige yeni başladıysanız oyuncuları tanımanız, yeteneklerini keşfetmeniz, ideal taktiğinizi belirlemeniz ve hangi oyuncunun nerede daha iyi oynayacağına karar vermeniz gerekir. Takımınız için ideal dizilişi bulduysanız boş kalan yerlere transfer alarak kadronuzu tamamlamalısınız.
Doğru dizilişi seçmek için ofansif, defansif ve dengeli olmak üzere 3 dizilişe bir göz atın.
Defansif takım dizilişi
Eğer takımınızın çok gol yediğini düşünüyorsanız ve defansif oynamak istiyorsanız diziliş olarak 5-3-2yi seçebilirsiniz. Diziliş olarak ise DL-DC-DC-DC-DR-MC-MC-MC-ST-ST şeklindeki ideal takım dizilişini belirleyebilirsiniz. Bu diziliş standart diziliştir ama siz istediğiniz mevkide değişiklik yapabilirsiniz. Merkezde MC yerine AMC kullanabilir, ileride tek forvet kullanıp forvet oyuncularından birini AMC mevkiisine kaydırabilir DL ve DC yerine DML ve DMR dizilişini kullanabilirsiniz. Bu taktik üzerinde çeşitli değişiklikler yapabilir, takım dizilişindeki çeşitliliği arttırabilirsiniz.
Bir diğer diziliş ise 5-4-1 dizilişidir. Beşli defansı yukarıda anlatılan gibi dizip, orta sahaya iki tane MC oyuncusu yerleştirin. Kanatlarda hücum yapmayı seviyorsanız AML ve AMR de kullanabilirsiniz. Ancak bu oyunun ideal dizilişi ML ve MR kullanılarak yapılan diziliştir. 4-5-1 dizilişi de bu dizilişe benzerdir. Sağlam bir defans oluşturmak istiyorsanız bu dizilişi kullanabilirsiniz.
Ofansif takım dizilişi
Bu dizilişin ağırlıklı olarak orta saha ve atak oyuncularından oluşması tavsiye edilir. Kalabalık orta saha ve hücum oyuncusu, rakip takımı kendi bölgesine hapsetmek için kullanır bu taktiği. Bilinen en önemli diziliş 3-4-3tür. Bu taktik kısa paslarla karışık oyun anlayışını benimser. Çünkü bu taktikte kaptırılan her uzun top sizin kalenize gol olarak dönecektir. 3-5-2 takım dizilişinde ise kalabalık orta saha ile oyunu elinizde tutmanızı amaçlar. Aynı zamanda orta üçlünüzle, savunmanıza fazlaca yardım sağlayacaktır. İleri pozisyonlarda kaptırdığınız her top sonrasında hızlı bir şekilde savunmaya dönmeniz gerekecektir. Bu takım dizilişi hızlı dönüşler için oldukça idealdir. 3-6-1 takım dizilişine çok benzerdir fakat biraz defansiftir. Ofansif dizilişin babası olarak nitelendirilen 4-2-4 takım dizilişi günümüz futbolunda da, top eleven oyununda da en çok kullanılan diziliştir. Orta sahada 4 ve kenarlarda AML ve AMR oyuncularını kullanmalısınız. 4lü defans birlikteliği güçlü bir defans sağlayacaktır ancak unutmayın ki orta sahası kalabalık olan takımlar size sıkıntı çıkartabilir.


Dengeli takım dizilişi
Dengeli takım dizilişi oyuna yeni başlayanlar ve profesyoneller için oldukça uygun bir diziliştir. Bu diziliş saldırı ve defansa eşit derecede ağırlık verir. Aynı zamanda takımınıza esneklik kazandırır. 4-3-2-1 dengeli takım dizilişi en popüler ve bilinen olanıdır. Bu dizilişi kullanmak istemiyorsanız 4-4-2 takım dizilişini de kullanabilirsiniz. Oyuncuların kırmızı ve mavi oklarını da dilediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.
Yukarıda belirtilen bütün oyun dizilişlerini istediğiniz şekilde ve istediğiniz takıma uygulayabilirsiniz. Yalnızca şuna dikkat edin. 1 maçlık yenilgi aldınız diye bütün takımı sil baştan değiştirmeyin. Günümüz futbolunda da top eleven oyununda da oyuncular dizilişe ve takıma oynadıkça alışıyor. Bırakın birkaç maç alışmaya, uyum sağlamaya çalışsınlar. Yine aynı sorunlarla karşılaşıyorsanız o zaman dizilişte ve oyuncularda değişikliğe gidin. Biraz sabır sizi bu oyunda güzel yerlere getirebilir. Biraz sabredin ve herkesin bulunduğu mevkiiye alışmasını bekleyin.
Yukarıda da top eleven saha dizilişleri nasıl olmalıdır sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Strateji oyunu olduğu için hem biraz zeka hem de gerçek hayatta oynanılan futbol oyununda kullanılan taktikleri kullanmak işinize yarayacaktır. Dikkat etmeniz gereken tek şey, her şey çok hızlı işlesin diye takımınızda sürekli değişiklik yapmamanızdır. Gerisi zamanla hallolacaktır.

Bir önceki yazımız olan Top Eleven Yeni Özellikleri başlıklı makalemizde Top Eleven Yeni Özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir