Top Eleven Rakibe Göre Karşı Taktik Nasıl Yapılır

Top Eleven Rakibe Göre Karşı Taktik Nasıl Yapılır

 

Top Eleven’ da başarılı sezonlar geçirmek, tamamı ile sizin ekonomik ve taktiksel olarak takımı yönetmenize bağlıdır. Rakibiniz iyi analiz ederseniz, gerekli taktiksel hamleleri yaparsanız rakibinizin kadro gücü sizi etkilemeyecektir ve kazanmanız büyük bir olasılıktır. Ayrıca kendi kadronuzu da güçlendirmek için zamanında ve akıllı transferler yapmanız, aynı zamanda ucuza oyuncu alıp yüksek fiyatlara bu oyuncuları satmanız, ekonominiz de güçlü kılacaktır. Bu iki işlevin birleşmesi ile güçlü bir kadro kurabilirsiniz. Takım yönetimi, oyuncu direktifleri, transfer gibi durumların hepsi Football Manager ile benzerlikler gösteren Top Eleven’ da hal böyle olunca taktiklerin önemi de büyük bir yer kaplıyor. Temel fark rakiplerin kendisindedir. Şampiyonlar ligi, lig kupaları ve lig maçlarındaki bütün rakipler gerçek insandır Fakat bu rakipler eğer maç olduğu gün ve saat takımlarının başında değil ise, bilgisayar otomatik olarak yine rakibinizin yerleştirmiş olduğu takımı yönetir. Yönetilecek takımın kurulmasında gerekli olan oyuncuları alırken ise, token adı verilen oyun içi ve bulunması zor olan bir para biriminden yararlanıyoruz. Fakat sadece oyuncu alarak şampiyon olmak mümkün değil.

En teme kural, takıma göre bir taktik kurarak rakip karşısına çıkmaktır. Top Eleven rakibe göre karşı taktik nasıl yapılır sorusunun en temel cevabı budur. Hangi Durumda Hangi Taktik Peki Top Eleven rakibe göre karşı taktik nasıl yapılır ? Burada rakibin gücü, maçın önemi, maçın süresi, sizin kadronuzdaki eksikler gibi bir çok faktör rol oynamaktadır. Örneğin geridesiniz. Eğer dakikalar daha erken ise, gol atmak için çok abartmadan biraz atak oynayabilirsiniz. Son dakikalarda ise kaybedecek bir şey olmadığı için tam gücünüzle saldırmanız iyi bir taktiktir. Başka bir örnek berabere bir skor var ve dakika 45. Top çevirme şansınız çok fazla olmayacağı için, eğer defansınız güçlü ve hızlı oyuncularınız var ise, kontra atak en ideal taktiktir. Rakip maçı çevirmek için size saldıracaktır. Açığını bulduğunuz an öne geçme şansınız var. Şimdi iseı öndesiniz ve dakika 15. Rakip gücüne güvenerek sizin yorulmanızı beklemeyi deneyebilir. Top çevirmeyi deneyin. Fakat savunmanızı sıkı tutun. Son dakikalara kadar bu skoru korumayı başarırsanız, rakibiniz paniklemeye ve tüm gücü ile size saldırmaya başlayacaktır. Böyle bir durumda ise ileride bırakacağınız 2 adet hızlı oyuncu ile güzel kontra ataklar sayesinde bir gol daha bulma şansınız bile olabilir.

En iyi senaryoda, güçsüz bir rakibe karşı öndesiniz ve 15 dk gibi bir süre kalmış. Yapmanız gereken önemli oyuncularınızı oyundan alarak dinlenmelerini sağlamak. Ayrıca takımı geriye yatırarak kontra atak ile karşı atağa çıkmayı da bekleyebilirsiniz. Güçsüz bir rakibe karşı geridesiniz ve ilk yarı bitmiş. Eğer var ise güçlü oyuncularınızı devre arasında kadroya dahil edip, saldırgan bir oyun anlayışına geçin. Bu taktik ayrıca berabere olan durumlarda da geçerlidir. Güçsüz rakibe karşı mağlup durumdasınız ve 15 dk kalmış. Rakibin yorgun oyuncuları olan bölgelere karşı yedekten skoru değiştirebilecek oyuncular alın ve orta sahanızı sağlam tutarak ileride baskı kurun. Eşit seviyedeki rakibe karşı öndesiniz ve 15 dk kalmış. Oyuncularınızın temposunu düşürün ve top çevirme oyununa geçin. Rakibi oyundan soğutun. Eşit seviyedeki rakibe karşı maç geridesiniz ve dakika 45. Etkili olabilecek olan oyuncularınızı oyuna alın ve dengeli bir atak taktiğine geçin. Çok ileri gitmeniz durumunda karşı ataktan gol yiyebilirsiniz. Beraberlik durumlarında ise aynı taktiği uygulayabilirsiniz fakat bu sefer kontra atak ile rakibi üzeriniz çekip karşı atak ile gol atabilirsiniz. Uygun Bir Taktik, Galibiyet Getirir Top Eleven rakibe göre karşı taktik nasıl yapılır sorusunda unutulmayacak en önemli kural şudur; taktiğe göre oyuncu alınmaz, var olan oyunculara göre taktik kurulur. Yani, elinizde olan futbolcuların özellikleri, yetenekleri göz önüne alınarak bir taktik kurulmalıdır.

Güçlü bir orta saha kadronuz var ise orta saha ağırlıklı oynayabilirsiniz. Eğer hücum hattınızda sıkıntı yok ise daha hücum ağırlıklı oynayıp rakibe ileride baskı kurabilirsiniz. Daha güvenli bir taktik için ise defansa yönelik bir taktiği deneyebilirsiniz. Fakat bu taktik yenilmeme üzerinde çıkılan maçlarda etkilidir. Ya da hepsinin en dengelisi olan klasik dengeli dizilim ile hem ileride hem geride açık vermeyerek maç kazandığınız gibi, aynı zamanda az da gol yersiniz. Bu sizin rakipleriniz üzerindeki psikolojik baskınızı arttıracaktır. Her şeyden önce önce oyuncuları ucuza hatta bedavaya bulmanız gerekmektedir. Bunun için ise transfer için oyuna sabah erken saatlerde ve ya gece geç saatlerde girin. Oyuncu sayısı az olacağı için, açık arttırmada olan şansınız oldukça artacaktır. Oyuncuyu ucuza ve ya bedavaya buldunuz ve kadroya dahil ettiniz. Sırada bu oyuncunun gelişimi var. Zaten gelişim gösteren bir oyuncu olduğu için, idman puanlarını ona vermenizin etkisiyle de, yükselişe geçecektir.

Bir önceki yazımız olan Top Eleven Çılgın Transferler Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde Top Eleven Çılgın Transferler Nasıl Yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir