Top Eleven Oyuncuları İçin Token Bulma Yolları

Top Eleven Oyuncuları İçin Token Bulma Yolları

 

Oyun dünyasında RPG, FPS, strateji, simülasyon gibi bir çok tür bulunmakta. Fakat bir tür var ki, bu türde her yaştan ve cinsiyetten oyuncu oyun oynamakta. Spor oyunları. Spor oyunları, gerçekte de olduğu gibi, en çok futbol dalında ilgi görmekte ve yıllardır süren o meşhur KONAMI vs Ea Sports çatışmasına ev sahipliği yapmakta. Futbol oyunu denildiği zaman akla 2 şey gelir. Fakat bu Pes ve Fifa değildir. Futbol denildiğinde akla Pes – Fifa ve Football Manager – Championship Manager gelir. Bu 2 oyun grubu taraftarları arasında hep bir tartışma, hangisinin daha iyi olduğunu kanıtlama ve diğer oyunu kötüleme çabası vardır. Bir taraf diğerinden daha gerçekçi olduğunu iddia ederken, diğer taraf ise grafikler ve arayüz ile ön plana çıkmaya çalışır. Genel olarak bakıldığında ise hepsi kendi dallarında oldukça başarılı olan ve iyi satış rakamları elde eden oyunlardır. Bunların içinde de en gerçekçi olan Football Manager’ dır. Çünkü takım ve oyuncu yönetimine verilen detaylar, takım dizilişini ayarlarken gösterilmesi gereken özen, transfer dönemleri, oynanılan maça göre değişen zorluk seviyesi, rakibin yapay zekası gibi bir çok etken, Football Manager’ ın bu 4 oyun içinde tam bir simülasyon olmasını ve en gerçekçi olarak kalmasını sağlamıştır. Bu tarz, gerçekçi bir takım yönetimi yani menejerlik oyunu internet üzerinde mevcut değil idi ta ki 2010 yılına kadar.

Top Eleven Football Manager 2010 yılında piyasaya sürülen Top Eleven Football Manager, Nordeus’ un geliştiriciliği ile, 2010 yılından beri her sosyal medya kullanıcısının oynadığı, oynamasa bile en az denediği bir oyun olmuştur. Burda takım yönetme, oyuncu koçluğu gibi durumlar Football Manager ile benzerlikler gösterir. Farklı olan tek şey ise, rakiplerinizin de sizin gibi takım yöneten insanlar olması. Tıpkı Football Manager’ de olduğu gibi kupalar, ligler, şampiyonlar ligi gibi büyük organizasyonlar mevcuttur. Buralarda karşınıza çıkan rakiplerinizin hepsi sizin gibi gerçek insanlardır. Fakat bu rakipler eğer maç olduğu gün ve saat takımlarının başında değil ise, bilgisayar otomatik olarak yine rakibinizin yerleştirmiş olduğu takımı yönetir. Şimdi ise esas konu. Oyuncuları nereden ve nasıl alıyoruz ? Top Eleven Football Manager oyununda oyuncuları token adı verilen oyun içi para ile alıyoruz. Oyuncular açık arttırma üzerinden satışa sunuluyor ve eğer kaliteli bir oyuncu ise 100′ lerce insan aynı anda o oyuncu için para vermeye başlıyor. Açık arttırma sonunda, en çok teklifi kim vermiş ise, oyuncu o kişinin oluyor. Tokenler ise, çeşitli yollarla kazanılıyor. Token Kazanma Yolları Top Eleven oyuncuları için token bulma yolları ise oldukça fazladır. Bu yollar ise şunlardır :

• En kolay Top Eleven oyuncuları için token bulma yollarından biri sponsorluk anlaşmalardır. Bu anlaşmalar çaylak oyuncular için oyunun hemen başında sunulmakta ve en güzeli de haftalık, aylık ve hatta yıllık olabilmektedir.

• İkinci olarak ise bilet satışları. Evet şimdi bunu gören herkes bilet fiyatlarını en yukarı çekerek daha fazla kazanmak ve daha fazla token elde etmek istiyor fakat durum öyle değil. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi bilet fiyatlarını en yukarı çektiğiniz zaman, stada sadece parası çok olan taraftarlar gelecek ve bu da sizin bilet satışlarınızın düşmesine sebep olacak. İşte bu yüzden takımınızda ki en önemli olan şeylerden biri olan dengeyi korumalısınız.

• Bilet fiyatları ve taraftarların desteği, ligi kaçıncı sırada bitirmenizi de etkileyecektir. Ligi üst sıralarda bitirdiğinizde bir üst lige çıkmaya hak kazandığınız ve üst liglerde daha büyük paralar kazandığınız için, Top Eleven oyuncuları için token bulma yollarından biri de üst liglere çıkmaktır.

• Yazının başında değindiğim kupa ve şampiyonlar ligi gibi turnuvalarda alınan galibiyetler ve bir üst tura geçilmesi, çok ciddi paralar kazandıracaktır.

• Ve asıl para kazanma yönetimi. Oyuncu satmak. Fakat öyle her oyuncuyu satarak para kazanmak değil. Günümüzde Arsenal takımını örnek alalım. Kendi bünyelerinde yetiştirip sattıkları genç oyuncular ile her sezon yeni bir yıldız kadrolarına dahil edebilmekteler.

Top Eleven Football Manager’da ise durum aynen böyledir. Ucuza hatta hiç para vermeden bedavaya aldığınız genç ve yetenekli oyuncuları çok yüksek fiyatlara satabilirsiniz. Tabi bunun için bazı kural ve koşullar mevcut. Her şeyden önce önce oyuncuları ucuza hatta bedavaya bulmanız gerekmektedir. Bunun için ise transfer için oyuna sabah erken saatlerde ve ya gece geç saatlerde girin. Oyuncu sayısı az olacağı için, açık arttırmada olan şansınız oldukça artacaktır. Oyuncuyu ucuza ve ya bedavaya buldunuz ve kadroya dahil ettiniz. Sırada bu oyuncunun gelişimi var. Zaten gelişim gösteren bir oyuncu olduğu için, antreman puanlarını ona vermenizin etkisiyle de, yükselişe geçecektir. Eğer bir de 1 sezon kadronuzda oynar ve iyi işler çıkarırsa, çok daha iyi paralara satmanız mümkün olacaktır. Fakat para kazanmak isterken ligden de küme düşmeyin. Eğer her oyuncunuz genç ve yeni gelenlerden olursa kazanmanız imkansız olur. Bunun için en iyi yol ise kemik sağlam bir kadro oluşturup her transfer döneminde bu kemik kadroya 3 – 4 adet genç ve yetenekli oyuncu katıp bunları geliştirmektir. Gelişen oyuncuları ise gelecek transfer döneminde 5 – 10 katı fiyatlara satabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Top Eleven Oyun Hataları ve Oyuncu Yorumları başlıklı makalemizde Top Eleven Oyun Hataları ve Oyuncu Yorumları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir