Top Eleven Nasıl Oynanır

Top Eleven Nasıl Oynanır

 

Top Eleven Football Manager, Nordeus’ un geliştiriciliği ile 2010 yılından beri her sosyal medya kullanıcısının oynadığı, oynamasa bile en az denediği bir oyun olmuştur. Burada takım yönetme, oyuncu koçluğu gibi durumlar Football Manager ile benzerlikler gösterir. Farklı olan tek şey ise, rakiplerinizin de sizin gibi takım yöneten insanlar olması. Tıpkı Football Manager’ de olduğu gibi kupalar, ligler, şampiyonlar ligi gibi büyük organizasyonlar mevcuttur. Buralarda karşınıza çıkan rakiplerinizin hepsi sizin gibi gerçek insanlardır. Fakat bu rakipler eğer maç olduğu gün ve saat takımlarının başında değil ise, bilgisayar otomatik olarak yine rakibinizin yerleştirmiş olduğu takımı yönetir. Şimdi ise esas konu. Oyuncuları nereden ve nasıl alıyoruz? Top Eleven Football Manager oyununda oyuncuları token adı verilen oyun içi para ile alıyoruz. Oyuncular açık arttırma üzerinden satışa sunuluyor ve eğer kaliteli bir oyuncu ise 100′ lerce insan aynı anda o oyuncu için para vermeye başlıyor. Açık arttırma sonunda, en çok teklifi kim vermiş ise, oyuncu o kişinin oluyor. Tokenler ise, çeşitli yollarla kazanılıyor. Oyuncuları aldıktan sonra ise, yapılması gereken takıma uygun bir taktik geliştirmektir. Bu, eldeki oyuncuları en iyi şekilde analiz ederek, genel bir fikir oluşturmaya dayalıdır. Temel Oynanış Kuralları Peki, ama Top Eleven nasıl oynanır?

Top Eleven’ da temel 2 kavram mevcuttur:

• Ekonomi yönetimi

• Takım yönetimi

Bu iki kural, iyi ekonomisi olmayan bir takımın iyi yönetilemeyeceği anlamına gelir. Aynı zaman iyi yönetilmeyen bir takımın da ekonomisi zamanla çökmeye başlar. Bu iki teme kavram birbirlerine bağlıdırlar. Top Eleven nasıl oynanır sorusu iki aşamada cevaplanır. Birinci aşama kaliteli oyuncuların, ucuza bulunmasıdır. Bu, açık arttırmaların püf noktalarını bilerek gerçekleştirilebilir. Gece geç saatlerde ve ya sabah erken saatlerde açık arttırmalarda az sayıda insan olacağı için, buralarda genç ve kaliteli oyuncuları bedavaya almak bile mümkün olacaktır. Oyuncularınızı alırken her mevkiinizi düşünmeniz gerekmektedir. Sürekli forvet oyuncusu almanız durumunda orta saha da yaşanacak bir sakatlık bütün takım düzeninizi bozacaktır. İşte bu yüzden ekonomi ve takım yönetimi birbirleri ile bağlıdırlar. Mevkilere uygun, iyi fiyatlı kaliteli oyuncular aldınız. Fakat hangi taktikle ve nasıl oynamalısınız? Taktik kısmına giriş yapmadan önce altın kural şudur; taktiğe göre oyuncu alınmaz, var olan oyunculara göre taktik kurulur. Yani, elinizde olan futbolcuların özellikleri, yetenekleri göz önüne alınarak bir taktik kurulmalıdır.

Güçlü bir orta saha kadronuz var ise 4 – 5 – 1 oynayabilirsiniz. Eğer hücum hattınızda sıkıntı yok ise 4 – 3 – 3 oynayıp rakibe ileride baskı kurabilirsiniz. Daha güvenli bir taktik için ise 5 – 3 – 2 deneyebilirsiniz. Fakat bu taktik yenilmeme üzerinde çıkılan maçlarda etkilidir. Ya da hepsinin en dengelisi olan klasik 4 – 4 – 2 ile hem ileride hem geride açık vermeyerek maç kazandığınız gibi, aynı zamanda az da gol yersiniz. Bu sizin rakipleriniz üzerindeki psikolojik baskınızı arttıracaktır. Peki, Ama Neden Top Eleven? Spor oyunları içinde ise en çok ilgi gören oyunlar futbol oyunlarıdır. Her ne kadar durum böyle olsa da, futbol oyunları arasında da işler karışıktır. Her ne kadar çok az futbol ile alakalı futbol oyunu olsa da, yıllar içinde durum bu hali almıştır. Futbol oyunu denildiği zaman akla iki şey gelir.

Herkes bunu PES – Fifa olarak yorumlar fakat işin gerçeği futbol denildiği zaman akla Pes – Fifa ve Football Manager – Championship Manager gelir. Bu iki oyun grubu taraftarları arasında hep bir tartışma, hangisinin daha iyi olduğunu kanıtlama ve diğer oyunu kötüleme çabası vardır. Bir taraf diğerinden daha gerçekçi olduğunu iddia ederken, diğer taraf ise grafikler ve ara yüz ile ön plana çıkmaya çalışır. Genel olarak bakıldığında ise hepsi kendi dallarında oldukça başarılı olan ve iyi satış rakamları elde eden oyunlardır. Bunların içinde de en gerçekçi olan Football Manager’ dır. Çünkü takım ve oyuncu yönetimine verilen detaylar, takım dizilişini ayarlarken gösterilmesi gereken özen, transfer dönemleri, oynanılan maça göre değişen zorluk seviyesi, rakibin yapay zekâsı gibi birçok etken, Football Manager’ ın bu 4 oyun içinde tam bir simülasyon olmasını ve en gerçekçi olarak kalmasını sağlamıştır. İşte Top Eleven Football Manager’ da tam manası ile Football Manager’ in sosyal medya üzerinden oynanabilen versiyonudur diyebiliriz. Football Manager ve Top Eleven nasıl oynanır diye karşılaştırdığımızda ise gördüğümüz ilk şey, iki oyunun da taktiksel savaşlar üzerine kurulu olmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Top Eleven En İyi Taktikler başlıklı makalemizde Top Eleven En İyi Taktikler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir