Top Eleven En İyi Taktikler

Top Eleven En İyi Taktikler

 

Takım yönetimi, oyuncu direktifleri, transfer gibi durumların hepsi Football Manager ile benzerlikler gösteren Top Eleven’ da hal böyle olunca taktiklerin önemi de büyük bir yer kaplıyor. Temel fark rakiplerin kendisindedir. Şampiyonlar ligi, lig kupaları ve lig maçlarındaki bütün rakipler gerçek insandır Fakat bu rakipler eğer maç olduğu gün ve saat takımlarının başında değil ise, bilgisayar otomatik olarak yine rakibinizin yerleştirmiş olduğu takımı yönetir. Yönetilecek takımın kurulmasında gerekli olan oyuncuları alırken ise, token adı verilen oyun içi ve bulunması zor olan bir para biriminden yararlanıyoruz. Bu tokenler ile, açık arttırmalarda ortaya koyulmuş olan oyuncuları, 100′ lerce insan arasından almak için sürekli fiyatı arttırarak almaya çalışıyoruz. Açık arttırma sonunda ise en yüksek fiyatı kim vermiş ise oyuncu onun elinde kalıyor. Taktiksel Savaş Oyunun tam manası ile bir Football Manager Online olduğundan söz ettik. Oyunda açık arttırmalarda akıllı hamleler ile oyuncu almak, bunları geliştirmek ve satmak, ekonomik olarak takıma yarar sağlasa da, eğer maç kazanamayan bir takım var ise, oyuncular da pek bir işe yaramamaya başlıyor. Bu yüzden taktikler çok önemli.

Genel olarak kabul görmüş Top Eleven en iyi taktiklerini şöyle sıralamamız mümkün :

• 4 – 3 – 3: Top Eleven en iyi taktileri içinde herkes tarafından en çok kullanılanıdır. Barcelona, Bayern Munich gibi dünya devlerinin kullandığı, temelde top çevirme üzerine kurulu olsa da, hızlı oyuncular ile hızlı kontra ataklara çıkılabilecek bir taktiktir. Bu taktikte önemli olan ileri 3′ lüden ziyade orta 3′ lüdür. Bu taktiğin orta sahasında mutlaka bir adet defansa yönelik orta saha ( Casemori gibi ), bir adet oyun kurucu iyi pas atabilen ( Pirlo gibi ) ve bir adet de topu ileriye sürebilecek, çevik bir orta saha ( İniesta gibi ) gereklidir. Oyun sahanın ortasından kurulacağı için, ilerideki 3′ lüde bulunan kanat forvetlerin geri top almak için gelmeleri de gerekecektir.

• 4 – 2 – 3 – 1: 4 – 5 – 1 olarak da kısaltabileceğimiz taktiğin temel kuralı, top rakipten alıp, anında hızlı ve takim halinde atağa çıkmaktır. Bu takt,k 4 – 3 – 3 katili olarak da bilinir. Borussia Dortmund, Real Madrid gibi hızlı kanatlara sahip takımlar bu taktiği kullanır. Geride ki 2 orta sahadan biri oyun kurucu, birisi defansa yönelik olmalıdır. Forvet arkası ise pas yapabilme yeteneğinin yanı sıra, top da sürebilmelidir. Buraya gelebilecek en efsane örnek Ronaldinho’ dur.

• 3 – 4 – 3: Top Eleven en iyi taktikleri arasında aşırı atağa yönelik bir taktiktir. Fakat eğer rakibi beklenmedik bir anda yakalarsanız, gol atma oranınız çok yüksektir. Taktiğin en büyük sırrı, çift kanatlı yapısıdır. İleride ki 3′ lünün kanatlarına bir de orta sahada ki kanat oyuncuları eklenir. Böylece hem ileri de hem orta saha da 5 kişilik bir saldırı gücünüz olmuş olur. Dikkat edilmesi gereken nokta ise, orta saha kant oyuncularının ileriye gittikleri gibi hızlı bir şekilde geri dönebilecek kadar seri olmalarıdır. Bu oyunculara en iyi örnek Alaba’ dır.

• 3 – 5 – 2: Ağır İtalyan taktiği. Bu taktikle ilgili söylenebilecek tek şey, 2 adet bitirici forvet, hızlı ileri – geri oynayan kanatlar ( Alaba gibi ) ve oyun kurucu, defansif, ileri koşan bir orta sahadır. Top Eleven Farkı Spor oyunları içinde ise en çok ilgi göreni ise tabiki de futbol oyunlarıdır. Her ne kadar durum böyle olsa da, futbol oyunları arasında da işler karışıktır. Her ne kadar çok az futbol ile alakalı futbol oyunu olsa da, yıllar içinde durum bu hali almıştır. Futbol oyunu denildiği zaman akla iki şey gelir.

Herkes bunu PES

– Fifa olarak yorumlar fakat işin gerçeği futbol denildiği zaman akla Pes

– Fifa ve Football Manager – Championship Manager gelir. Bu iki oyun grubu taraftarları arasında hep bir tartışma, hangisinin daha iyi olduğunu kanıtlama ve diğer oyunu kötüleme çabası vardır. Bir taraf diğerinden daha gerçekçi olduğunu iddia ederken, diğer taraf ise grafikler ve arayüz ile ön plana çıkmaya çalışır. Genel olarak bakıldığında ise hepsi kendi dallarında oldukça başarılı olan ve iyi satış rakamları elde eden oyunlardır. Bunların içinde de en gerçekçi olan Football Manager’ dır. Çünkü takım ve oyuncu yönetimine verilen detaylar, takım dizilişini ayarlarken gösterilmesi gereken özen, transfer dönemleri, oynanılan maça göre değişen zorluk seviyesi, rakibin yapay zekası gibi bir çok etken, Football Manager’ ın bu 4 oyun içinde tam bir simülasyon olmasını ve en gerçekçi olarak kalmasını sağlamıştır. İşte Top Eleven Football Manager’ da tam manası ile Football Manager’ in sosyal medya üzerinden oynanabilen versiyonudur diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Top Eleven Tokenleri Nasıl Kazanılır başlıklı makalemizde Top Eleven Tokenleri Nasıl Kazanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir